wyprzedaż na ulicy 02

CO ZROBIĆ Z EKSMITOWANYM LOKATOREM?

Jeśli wynajmujący uzyskał wyrok eksmisyjny, najemca będzie musiał opuścić nieruchomość. Jeśli nie zrobi tego dobrowolnie, komornik przystąpi do przymusowej eksmisji. Co wtedy dzieje się z zawartością lokalu najemcy i kto jest za nią odpowiedzialny?

Jak dotąd prawo nie odpowiada na to pytanie. Polityka dotycząca eksmitowanych rzeczy różni się w zależności od gminy. Obecnie przedmioty są często umieszczane na ulicy przez komornika, po czym większość gmin zapewnia, że przedmioty są usuwane i przechowywane, a po pewnym czasie zwracane lub niszczone. 

Wiele gmin nakłada jednak na właściciela nieruchomości (a czasem nawet na komornika) nakaz wynikający z przepisów gminnych za umieszczenie rzeczy na drodze publicznej. Przedmioty te muszą następnie zostać usunięte (zniszczone/przechowane) w określonym terminie pod rygorem nałożenia kary. Takie rozwiązanie zostało uznane przez ustawodawcę za niepożądane, ponieważ w takim przypadku właściciel nie robi nic więcej poza egzekwowaniem swojego prawa, a komornik jedynie wykonuje swój prawny obowiązek. Co więcej, skutkowałoby to wcześniejszym zniszczeniem rzeczy w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej. 

Zmieniło się to od 1 kwietnia 2021 r.. Od tego momentu do art. 556(3) Kodeksu postępowania cywilnego zostanie dodany ustęp trzeci. Zgodnie z tym paragrafem odpowiedzialność za opuszczone przedmioty gospodarstwa domowego będzie spoczywać na organie wykonawczym gminy. Kolegium musi zatem zadbać o zabranie i przechowywanie przedmiotów gospodarstwa domowego podczas eksmisji z miejsca zamieszkania. Wyrówna to różnice na poziomie lokalnym i ureguluje tę kwestię na poziomie krajowym.

Co bardzo wygodne, nowy przepis nie dotyczy wynajmującego. Dzieje się tak dlatego, że uczelnia zajmuje się przedmiotami gospodarstwa domowego na koszt wynajmującego. Tak więc to nadal wynajmujący ponosi koszty usunięcia, przechowywania i ewentualnego zniszczenia rzeczy. Pomysł polega na tym, że wynajmujący z kolei odzyskuje poniesione koszty od najemcy. Koszty te można odzyskać od najemcy na podstawie wydanego już wyroku eksmisyjnego. Doświadczenie pokazuje jednak, że w przypadku większości najemców nie ma nic do odzyskania, a wynajmujący zostanie z pustymi rękami. 

W skrócie: wynajmującym nie będą już grozić żadne kary na mocy nowego prawa w związku z opróżnianiem/przechowywaniem eksmitowanego lokalu, ale nadal będą oni odpowiedzialni za koszty.

Źródło: Housing Lawyers Rotterdam

4 komentarzy

  1. Thanks for any other informative site. The place else may I get that type of information written in such a perfect method? I’ve a venture that I’m just now working on, and I have been at the glance out for such information.

  2. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have created some nice methods and we are looking to exchange solutions with others, please shoot me an e-mail if interested.

  3. I precisely needed to thank you so much all over again. I’m not certain the things that I would’ve done without those strategies contributed by you directly on that question. It became a real frightening problem for me personally, however , looking at the specialised fashion you processed that took me to leap with delight. Extremely grateful for this work and thus hope you find out what an amazing job your are providing teaching some other people via your web blog. Most likely you haven’t met all of us.

  4. Great, I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your client to communicate. Nice task.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *